روی خط تکنولوژی

ایزو و استاندارد های مرتبط با RFID

آشنایی با سازمان بین‌المللی استانداردسازی و برخی از استاندارد های آن

آشنایی با ایزو (ISO)

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (International Organization for Standardization) که به ما آن را معمولا با نام اختصاری لاتین آن٬ ایزو ISO می شناسیم٬ موسسه ای بین المللی و غیر دولتی است که از ادارات استاندارد ملی بیش از ۱۵۰ کشور تشکیل شده است. از این رو در این موسسه٬ یک نماینده از هر یک از کشور های عضو وجود دارد. دفتر این موسسه در ژنو سوییس قرار گرفته است.

این موسسه در سطح جهانی اقدام به وضع استاندارد های مختلف به جهت هماهنگی میان استاندارد های مستقل می کند. همچنین انواع استاندارد های تجاری و صنعتی را تعیین می کند. با این که ISO یک موسسه غیر دولتی است٬ استاندارد های آن در کشور های مختلف تبدیل به قوانین رسمی می گردد.

برای آشنایی بیشتر با این ارگان می توانید به وبسایت رسمی آن و یا به صفحه ویکی پدیا آن مراجعه کنید.

 

معرفی استاندارد ها

در ادامه قصد داریم تعدادی از استاندارد های مرتبط با انواع تجهیزات RFID را معرفی کنیم.

ایزو ۱۰۵۳۶ –  ISO 10536

استاندارد بین المللی برای کارت های تماسی

ایزو ۱۱۷۸۴ – ISO 11784

استاندارد بین المللی تعیین کننده فرکانس ها٬ نرخ امواج٬ باند های مورد استفاده٬ کدگذاری بیتی و ساختار های داده مورد استفاده فرستنده ها و تگ های RFID (ترانسپوندر ها) برای استفاده در شناسایی حیوانات و دام ها می باشد.

ایزو ۱۴۴۴۳ – ISO 14443

مجموعه ای از استاندارد ها می باشد که انواع کارت های هوشمند تماسی را پوشش می دهد.

ایزو ۱۵۶۹۳ – ISO 15693

استاندارد بین المللی دیگری است برای کارت های هوشمند.

ایزو ۱۸۰۰۰ – ISO 18000

مجموعه ای از استاندارد ها برای پروتکل های انتشار امواج در هوا مورد استفاده در سیستم های RFID و برچسب زدن کالا ها در زنجیره تامین می باشد.

ایزو ۷۸۱۶ – ISO 7816

مجموعه ای از استاندارد ها می باشد که ویژگی های اساسی و پایه ای کارت های هوشمند٬ شامل ویژگی های فیزیکی و الکتریکی٬ پروتکل های ارتباطی و …٬ را بیان می کند.

ایزو ۲۴۷۳۰ – ISO/IEC 24730

این استاندارد تعیین کننده دو پروتکل بی سیم (هوا واسط) و یک رابط برنامه نویسی (API) برای مکان یابی لحظه ای RTLS در راهکار های مدیریت دارایی می باشد. هدف از این استاندارد٬ ایجاد فضای سازگاری و تشویق به تعامل بیشتر محصولات شرکت های مختلف با یکدیگر می باشد تا در نتیجه این امر٬ بازار استفاده از RTLS رشد پیدا کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *