تجهیزات RFIDروی خط تکنولوژی

بیشترین سوالات پرسیده شده درباره لیبل پرینتر RFID – بخش دوم

در این مطلب قصد داریم ده تا از برترین سوالات پرسیده شده در مورد لیبل پرینتر RFID را مطرح کرده و به آن ها پاسخ دهیم. در این قسمت به بیان ۵ پرسش دوم می پردازیم. (برای مشاهده ۵ پرسش اول اینجا کلیک کنید) پس با مجله RFID همراه باشید.

 

سوال ۶

هر ریبون چه تعداد تگ را می تواند پرینت کند؟

 

به طور متوسط ریبون RFID پرینتر های صنعتی ۱۴۰۰۰ فوت معادل ۴۲۷ متر طول دارند. این طول برابر با ۱۶۸۰۰ اینچ می باشد. تگ های RFID معمول دارای ضخامت ۱ اینچ می باشند. البته این ضخامت می تواند در تگ های سفارشی از نیم اینچ تا ۶ اینچ و یا بیشتر نیز متغیر باشد.

با فرض اینکه شما از یک ریبون ۱۶۸۰۰ اینچی استفاده کنید٬ ضخامت تگ های مورد استفاده هم همان یک اینچ باشد و بین هر دو تگ نیز فاصله ای ۰.۱۵ اینچی برای جداسازی وجود داشته باشد٬ شما می توانید در حدود ۱۴۰۰۰ تگ را با یک ریبون پرینت کنید. (البته حدود ۴۰۰ اینچ هم به عنوان تلفات در این محاسبات در نظر گرفته شده است.)

توجه ! این محاسبات تخمینی است و نباید از آن را مبنای محاسبات قرار داد.

 

سوال ۷

چگونه ریبون را در داخل لیبل پرینتر RFID قرار دهیم؟

 

در حالت کلی٬ ریبون را باید بر روی قرقره (اسپیندل) اصلی قرار دهید. سپس انتهای آزاد آن را از زیر هد پرینتر عبور داده و در ادامه به قرقره جمع کننده متصل کنید. معمولا انتهای آزاد ریبون را به دور یک قرقره چسب زده٬ چند دوری می پیچانند و سپس در جمع کننده قرار می دهند.

اکثر پرینتر ها سنسور هایی جهت شناسایی اتمام ریبون و یا قرارگیری اشتباه آن دارند و در صورت وجود مشکل شما را از آن با خبر می کنند.

 

سوال ۸

فرآیند کالیبراسیون پرینتر چیست و چگونه انجام می شود ؟

 

فرآیند کالیبراسیون پرینتر به فرآیند جهت آماده سازی پرینتر برای چاپ و انکود کردن تگ های شما گفته می شود. در حالت کلی٬ این عملیات شامل قرار دادن ریبون در داخل دستگاه و سپس طی مراحلی برای کالیبره شدن دستگاه با اندازه تگ ها می باشد. این کالیبره شدن به جهت این است که پرینتر بتواند به درستی بر روی هر تگ چاپ کرده و سپس آن ها را انکود کند و بداند که در میان هر تگ چقدر فضا خالی وجود دارد. (مشاهده نمونه)

هر بار که اندازه تگ استفاده شده درون پرینتر تغییر کند٬ عملیات کالیبراسیون باید مجدد انجام بپذیرد.

این عملیات را می توان هم به طور اتوماتیک با استفاده از رابط پرینتر و هم در صورت نیاز به طور دستی انجام داد.

 

سوال ۹

چرا لیبل پرینتر های RFID گران هستند ؟

 

پرینتر RFID دستگاهی به مراتب پیچیده تر از پرینتر های معمول به حساب می آید. این پرینتر ها شامل ریدر RFID ٬ آنتن RFID و تعداد زیادی اجزا جابجا شونده هستند که با هم با دقت بالا کار می کنند تا بتوانند در سرعت بالایی تگ RFID را خوانده و انکود کنند.

علاوه بر این٬ در این پرینتر ها از تجهیزات پرینتر با کیفیتی استفاده می شود تا توانایی چاپ درست بارکد ها را علاوه بر متن و عکس داشته باشند. اگر در این مرحله کیفیت چاپ بر روی تگ کافی نباشد٫ می تواند در ادامه مشکلاتی را برای راهکار مبتنی بر RFID شما ایجاد کند.

هم چنین٬ سیتسم عامل (Firmware) این پرینتر ها نیز از پیچیدگی های خاص خود برخوردار هستند تا بتوانند کارهایی مانند کالیبراسیون اتوماتیک را انجام دهند.

همه این موارد و نیاز مهندسی پیچیده ای که این دستگاه ها دارند٬ قیمت نهایی آن ها را بالا می برد.

 

سوال ۱۰

برای استفاده از این پرینتر ها از چه نرم افزاری باید استفاده کرد ؟

 

برای استفاده از این پرینتر ها سه راه کلی وجود دارد.

اولین راه فرستادن کد دستوری از طریق کامپیوتر است. از این روش معمولا صرفا برای تست کردن پرینتر و پرینت کردن تعداد محدودی تگ استفاده می شود و برای چاپ در تعداد بالا و استفاده به عنوان راه حل نهایی مناسب نیست.

راه دوم٬ استفاده از نرم افزار پیشفرضی است که با خود پرینتر عرضه می شود. این نرم افزار ها از همان لحظه اول قابل استفاده هستند و ابزار خوبی برای استفاده از پرینتر به حساب می آیند. این نرم افزار ها معمولا در خود حالت های چاپ پیشفرضی دارند که می تواند برای برخی از شرکت ها مناسب باشند و به اندازه کافی مفید واقع شوند.

حالت نهایی و سوم نوشتن برنامه اختصاصی است تا مجموعه ها بتوانند با آن نیاز های خاص خود را برطرف کنند. معمولا شرکت تولید کننده پرینتر٬ API هایی جهت ارتباط راحت تر نرم افزار اختصاصی و پرینتر ارائه می دهند.

 

 

برای مطالعه قسمت اول بیشترین سوالات پرسیده شده درباره لیبل پرینتر RFID اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و آشنایی با تجهیزات و تکنولوژی RFID روی خظ تکنولوژی مجله RFID را دنبال کنید.

منبع
RFID Insider

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *