تجهیزات RFIDروی خط تکنولوژی

ریدر RFID و آنتن RFID چیست و انواع آن چیست؟

دستگاه ها رابط میان تگ ها و نرم افزار

دستگاه های ارتباطی در راهکار های RFID شامل دو دستگاه ریدر RFID و آنتن RFID می شود. هر یک از این دستگاه ها وظیفه ای مخصوص به خود در ایجاد ارتباط دارند. در یک جمله٬ در پروژه های RFID ٬ ریدر RFID باید با استفاده از آنتن RFID که به آن متصل شده است٬ اطلاعات تگ را بخواند و آن را به نرم افزار منتقل کند. در این مطلب می خواهیم شما را با وظیفه٬ انواع و چگونگی فعالیت هر یک از این دستگاه ها آشنا کنیم. با مجله RFID همراه شوید.

انواع ریدر RFID
انواع ریدر RFID

ریدر RFID

ریدر RFID دستگاهی است که به طور بی سیم با برچسب و تگ RFID ارتباط بر قرار می کند و داده های تگ را به نرم افزار منتقل می کند. در طول این پروسه٬ وظیفه انتقال نیرو (برق مورد نیاز) به آنتن نیز از وظایف ریدر به حساب می آید.

ریدر ها با برقراری ارتباطی دو طرفه با تگ ها٬ انجام عملیات های مختلف را برای ما فراهم می کنند. این عملیات ها از یک انبارگردانی ساده و یا عملیات جستجو (گشتن به دنبال یک تگ که با معیار مد نظر ما مطابقت داشته باشد) تا نوشتن بر روی تگ ها (Encode کردن تگ ها) را شامل می شود.

ریدر RFID توانایی شناسایی و تعیین محل کردن بیش از ۱۰۰۰ آیتم در ثانیه را دارا می باشند.

ریدر ها در انواع ثابت و پرتابل وجود دارند. ریدر RFID با استفاده از آنتنی که به آن متصل می شود می تواند اقدام به ثبت اطلاعات تگ بکند. برخی ریدر ها آنتن RFID را بر روی خود دارند (به اصلاح آنتن و ریدر Embed می باشند – مانند Marktrace 6021). در این حالت٬ دیگر نیازی به اتصال آنتن خارجی به ریدر وجود ندارد.

طراحی های مختلفی برای چیپ ها و ماژول ریدر های RFID وجود دارد. این گوناگونی٬ قرارگیری ریدر های RFID در دستگاه ها و مصارف مختلف از جمله ریدر های دستی٬ گوشی های همراه٬ ماشین های فروش هوشمند و … را میسر می کند.

ریدر های ثابت برای ارسال قدرت٬ داده ها و دستورات به تگ ها٬ به آنتن RFID نیاز دارند. از آنجایی که ریدر ها اغلب در برنامه های خودکار به کار گرفته می شوند٬ راه اتصال به سنسور های خارجی و چراغ ها را نیز دارند تا کاربر را از موفقیت عملیات آگاه کنند. هم چنین ریدر ها برای انتقال اطلاعات تگ ها به کامپیوتر میزبان و یا شبکه متصل می شوند.

 

انواع آنتن RFID
انواع آنتن RFID

آنتن RFID

آنتن RFID و ریدر RFID برای خواندن تگ ها با هم کار می کنند. آنتن ها جریان الکتریکی را به امواج الکترومغناطیسی تبدیل می کنند و این امواج در محیط اطراف انتشار پیدا می کند. زمانی که این امواج به آنتن تگ ها (هر تگ RFID دارای قسمتی به نام آنتن می باشد) می رسند٬ مجدد به جریان الکتریکی تبدیل می شود و تگ با استفاده از آن جریان الکتریکی به کار می افتد و اطلاعات خود را منتشر می کند.

آنتن های RFID نیز دارای انواع مختلفی هستند و انتخاب آنتن باید بر اساس شرایط محیطی و کاربرد مورد نظر باشد. دو نوع از معمول ترین و پر استفاده ترین نوع آنتن ها٬ آنتن انتشار خطی و آنتن انتشار دایره ای ( انتشار غیر خطی ) هستند.

آنتن هایی که میدان خود را به صورت خطی منتشر می کنند٬ دامنه و برد کارایی بالاتری دارند (فاصله های دورتر را مورد پوشش قرار می دهند.) و نیروی بیشتری دارند. از این رو می توانند برای خواندن تگ ها از اجسام مختلف عبور کنند. آنتن های انتشار خطی نسبت به جهت گیری تگ ها حساس هستند. این بدین معنی است که بسته به زاویه و جایگیری تگ٬ آنتن خطی ممکن است در خواندن تگ دچار مشکل شود.

در طرف مقابل٬ آنتن های انتشار دایره ای از نظر فاصله تحت پوشش و نیرو از آنتن های انتشار خطی ضعیف تر هستند. اما مانند آنتن های خطی مشکل جهت گیری را ندارد و تقریبا می توانند تگ ها را در هر جهتی بخوانند.

در انتخاب آنتن مناسب٬ فاصله تگ ها و ریدر پارامتر مهمی است. این فاصله را فاصله قرائت و یا برد می نامند. آنتن های RFID را بر اساس فاصله قرائت به دو گروه کلی می توان تقسیم کرد: برد کوتاه (near-field) و برد بلند (far-field).

در کاربرد های برد کوتاه٬ فاصله قرائت کمتر از ۳۰ سانتی متر است و آنتن از کوپلینگ های مغناطیسی برای تبادل نیرو میان تگ و ریدر استفاده می کند. در کاربرد های برد کوتاه٬ خوانایی تگ ها با حضور دی الکتریک هایی مانند آب و فلزات دچار اخلال نمی شود.

در کاربرد های برد بلند٬ فاصله میان تگ و ریدر بیش از ۳۰ سانتی متر بوده و در شرایطی تا چند ده متر می تواند باشد. آنتن های برد بلند از کوپلینگ های الکترومغناطیسی استفاده می کنند و حضور دی الکتریک ها می تواند ارتباط میان تگ و ریدر را تضعیف کند.

 

برای مشاهده و خرید آنتن ها و ریدر های RFID می توانید به وبسایت RFIDkala مراجعه کنید.

همچنین می توانید:

برای آشنایی با برند های فعال در حوزه RFID از بخش برند های RFID مجله RFID دیدن فرمایید.

برای آشنایی با راهکار های RFID از بخش راهکار های RFID مجله RFID دیدن فرمایید.

برای آشنایی با لغات تخصصی RFID از لغتنامه RFID مجله RFID دیدن فرمایید.

منبع
Impinj Blog

مطالب مشابه

1 thought on “ریدر RFID و آنتن RFID چیست و انواع آن چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *