لغت نامه RFID

لغات کلیدی RFID با حرف A

لغات تخصصی در هر زمینه ای می توانند علاوه بر معنی ظاهری خود دارای مفاهیم دیگری باشند که صرفا در آن حوزه فعالیت معنی پیدا می کنند. تکنولوژی RFID نیز از این قاعده مستثنا نیست. از این رو قصد داریم تا هر هفته با بیان مفاهیم برخی از لغات کلیدی و تخصصی RFID با حرف A، شما را با معانی باطنی لغات این حوزه بیشتر آشنا کنیم.

 

در این قسمت می خواهیم به بررسی ۵ لغت با حرف A انگلیسی بپردازیم.

 


لغت
معنی

ACTIVE(فعال)
در زمانی که بحث بر سر ترانسپوندرهای RFID است (معمولا تگ ها را به جهت نوع فعالیتی که دارند نوعی ترانسپوندر به حساب می آیند. تعریف ترانسپوندر را در هفته های آینده در صفحه لغات با حرف T می توانید بیابید.)، کلمه ACTIVE یا فعال به این معنی است که ترانسپوندر مورد بحث دارای نوعی منبع تغذیه داخلی است. با این که اغلب این منبع تغذیه را باتری ها تشکیل می دهند، اما انرژی مورد نیاز می تواند توسط توسط نور و سلول های فتوولتاییک و یا هر نوع منبع دیگری نیز تامین شود. بدین جهت، یک تگ فعال (Active Tag) می تواند به مانند یک تلفن همراه سیگنال خود را تولید و منتشر کند. پس دارای مزایای بیشتری نسبت به تگ های غیرفعال (Passive Tag) از جمله برد خوانایی بالاتر است.

ACTIVE TAG (تگ فعال)
یک تگ فعال، یک ترانسپوندر با منبع تغذیه داخلی است که توانایی تولید و انتشار سیگنال خود را دارد. این تگ ها قطعا به جهت تکنولوژی جدید تر خود دارای مزایای بیشتری نسبت به تگ های غیرفعال (Passive Tag) هستند. اما در عین حال دارای قیمت های بیشتری نیز هستند.

ANTENNA (آنتن)
آنتن یک عنصر هدایت کننده است که به تگ ها اجازه و توانایی جابجایی اطلاعات را می دهد. معمولا تگ های فرکانس پایین (۱۳۵ KHz)، فرکانس بالا (۱۳٫۵۶ MHz) و غیر فعال (Passive) دارای آنتن های پیچ خورده هستند که با قرارگیری در نزدیکی آنتن های ریدر RFID یک میدان مغناطیسی را تولید می کنند. آنتن های UHF در طرح ها و اشکال گوناگونی وجود دارند. ریدر ها نیز می توانند در درون خود آنتن داشته باشند که برای انتشار موج های رادیویی استفاده می شود.

Antenna Gain (بهره آنتن)
در متون تخصصی، Gain یا بهره آنتن نسبت نیروی تولید شده توسط آنتن از منبع میدان دور بر روی محور آنتن به نیروی تولید شده توسط آنتن ایزوتروپیکی فرضی بدون اتلاف که به سیگنال های حاصل از همه مسیرها احساس می شود، می باشد. بهره آنتن را معمولا با واحد دسی بل (Decibel – dbi) بیان می کنند. هر چه gain یک آنتن بالا تر باشد، به معنی قوی تر بودن خروجی آن آنتن است. در نتیجه آنتن هایی با بهره های بالاتر، توانایی خواندن تگ از فاصله های دور تر را خواهند داشت.

ASSET TRACKING (اموال داری)
اموال داری یکی از معمول ترین و پر استفاده ترین کاربرد های RFID است. با الصاق ترانسپور RFID (تگ) بر روی همه تجهیزات، اموال با ارزش و کانتینر های حمل و نقل، کمپانی ها و شرکت ها می توانند اطلاعات اموال خود را بدون هیچ گونه مداخله فیزیکی جمع آوری کنند. اموال داری با استفاده از RFID با ۱. افزایش میزان بهره برداری از تجهیزات، ۲. قابل رهگیری کردن آخرین فرد استفاده کننده از هر یک از وسایل، ۳. اتوماسیون روال تعمیرات دارایی ها و ۴. کاهش تعداد اموال گم شده، می تواند به مجموعه ها کمک شایانی نماید.

شرکت تدبیر داده آویژه به عنوان ارائه دهنده تخصصی ترین راهکارهایRFID، آماده است تا با پیاده سازی این راهکارهای تخصصی به بهینه سازی کسب و کار شما کمک نماید.
این شرکت بوسیله همراهی با RFIDKALA، قادر است تمامی تجهیزات مورد نیاز برای پیاده سازی این راهکارها را تامین نماید.

تلفن تماس: 
۰۲۱-۶۶۴۰۹۰۳۷ 
۰۲۱-۶۶۹۷۹۶۶۰

مطالب مشابه