لغت نامه RFID

لغات کلیدی RFID با حرف B

آشنایی با ۵ کلمه کلیدی حوزه RFID با حرف B

بررسی لغات کلیدی و تخصصی RFID با حرف B

لغات تخصصی در هر زمینه ای می توانند علاوه بر معنی ظاهری خود دارای مفاهیم دیگری باشند که صرفا در آن حوزه فعالیت معنی پیدا می کنند. تکنولوژی RFID نیز از این قاعده مستثنا نیست. از این رو قصد داریم تا هر هفته با بیان مفاهیم برخی از لغات، شما را با معانی باطنی لغات این حوزه بیشتر آشنا کنیم.

 

در این قسمت می خواهیم به بررسی ۵ لغت از

لغات کلیدی و تخصصی RFID با حرف B

انگلیسی بپردازیم.

 


لغت
معنی

Barcode (بارکد)

بارکد روشی متداول و استاندار برای شناسایی نوع و سازنده یک محصول می باشد. بارکد برای اولین بار در سال 1970 مورد استفاده قرار گرفت. تشخیص یک مقدار توسط ستون های مشکی متناظر با اعداد برای ماشین ها و دستگاه ها بسیار آسان تر از تشخیص خود کاراکتر های عددی است و این دلیلی برای پذیرش بارکد است. مشکل اصلی بارکد ها این است که در اکثریت موارد مشخص کننده یک محصول خاص نیستند، چرا که تمامی محصولات مشابه از یک بارکد مشابه استفاده می کنند. هم چنین برای خوانده شدن نیاز است تا بارکد در خط دید دستگاه خواننده قرار بگیرد.

Backscatter

یکی از روش های ارتباطی تگ های غیرفعال Passive RFID tag می باشد. در این تکنولوژی تگ قادر است خواهد بود تا امواج رادیویی دریافتی از ریدر را معمولا با همان فرکانس منعکس کند. البته سیگنال منعکس شده برای فرستادن داده ها مقداری تغییر می کند (مدوله می شود.).

Battery-assisted tag (تگ های باتری دار)

با این که این نوع تگ ها دارای باتری می باشند، اما همانند تگ های غیرفعال از تکنولوژی Backscatter استفاده می کنند. باتری باعث می شود که همیشه مدار چیپ الکترونیکی تگ در جریان باشد. از این رو این تگ ها دارای برد خوانایی بیشتر به نسبت تگ های غیرفعال می باشند. چرا که تمامی انرژی دریافت شده از ریدر می تواند مجدد به سمت آن منعکس شود. این تگ ها را Semi-passive tags هم می نامند.

Beacon

به تگ های active و یا Semi-active که برنامه ریزی می شوند تا در بازه های زمانی مشخصی فعال شده و شروع به انتشار امواج کنند، گفته می شود.

Biometrics (بیومتریک)

بیومتریک به مطالعه روش هایی جهت شناسایی و تایید منحصر به فرد هویت افراد بر اساس یک یا چند عدد از صفات فیزیکی و رفتاری ذاتی (مانند اثر انگشت، الگو های شبیکه چشم و دیگر موارد مشابه) فرد گفته می شود. تکنولوژی بیومتریک دارای مزایای بسیاری در مقابل روش های قدیمی می باشد. بر خلاف کلمه عبور (پسورد Password) امکان فراموشی و یا گم کردن صفات بیومتریک وجود ندارد و از طرفی کپی کردن و انتشار دادن آن ها نیز کار ساده ای نیست. سیستم های بیومتریک را می توان به جهت افزایش ایمنی روش های قدیمی به صورت ترکیبی با پسورد ها و توکن (Token) ها مورد استفاده قرار داد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *