لغت نامه RFID

لغات کلیدی RFID با حرف C

آشنایی با ۶ کلمه کلیدی حوزه RFID با حرف C

بررسی لغات کلیدی و تخصصی RFID با حرف C

لغات تخصصی در هر زمینه ای می توانند علاوه بر معنی ظاهری خود دارای مفاهیم دیگری باشند که صرفا در آن حوزه فعالیت معنی پیدا می کنند. تکنولوژی RFID نیز از این قاعده مستثنا نیست. از این رو قصد داریم تا هر هفته با بیان مفاهیم برخی از لغات، شما را با معانی باطنی لغات این حوزه بیشتر آشنا کنیم.

 

در این قسمت می خواهیم به بررسی ۵ لغت از

لغات کلیدی و تخصصی RFID با حرف C

انگلیسی بپردازیم.

 


لغت
معنی

CHIP (تراشه)

تراشه ها اجزا قابل برنامه ریزی ( programmable ) الکترونیکی هستند که به گونه ای طراحی شده اند تا با قرارگیری بر روی یک مدار یکپارچه نیمه هادی ( IC ) بتوانند یک واحد پردازنده مرکزی ( CPU ) را ایجاد کنند. به همین منظور به آن ها میکروپروسسور ( microprocessor ) نیز می گویند. با ترکیب چندین چیپ با یکدیگر می توان یک CPU برای کامپیوتر ها، سیستم های امبد شده ( embedded systems ) و دستگاه های هندهلد ساخت.

CHIP (تگ های بدون چیپست)

به تگ هایی که بر روی خود میکروچیپ های سیلیکونی ندارند، تگ های RFID بدون تراشه گفته می شود. برخی تگ های بدون تراشه از پلاستیک و یا پلیمر های رسانا به جای میکروچیپ های پایه سیلیکونی استفاده می کنند. بقیه این گونه تگ ها از موادی ساخته می شوند که توانایی بازتاب بخشی از امواجی که به سمت آن ها تابانده می شود را داشته باشند. در این گونه تگ ها یک کامپیوتر وظیفه دارد از امواج بازتاب داده شده تصاویری را تهیه کند و با استفاده از آن ها مانند اثرانگشت به شناسایی اجسام همراه تگ بپردازد. بعضی کمپانی ها سعی دارند با استفاده از این تکنولوژی و قرار دادن فیبر های بازتاب کننده امواج رادیویی بر روی کاغذ، از کپی غیر مجاز برخی اسناد و اوراق جلوگیری کنند. البته که این تکنولوژی در حال حاضر یک مشکل بزرگ دارد و آن محدودیت در خواندن چندتایی اینگونه تگ هاست. در حال حاضر تنها یک تگ در یک زمان می تواند خوانده شود.

Circular-polarized antenna (آنتن های انتشار دایره ای)

آنتن های انتشار دایره ای، آنتن های UHF ای هستند که امواج رادیویی را با الگو های دایره ای شکل منتشر می کنند. از این آنتن ها معمولا در شرایطی استفاده می شود که کنترل جهت گیری تگ ها برایمان مشکل است و یا اصلا ممکن نیست. از آنجایی که در این شرایط امواج الگو دایره ای دارند، شانس بیشتری برای دیده شدن تگ ها وجود دارد. این در حالیست که این آنتن ها به نسبت آنتن های انتشار خطی برد کمتری دارند.

Closed-loop systems

اگر در یک کمپانی، آیتم هایی که قرار است توسط سیستم RFID رهگیری شوند، هیچگاه از آن کمپانی خارج نشوند، دیگر نگرانی جهت استفاده از استاندارد جهانی در آن کمپانی وجود ندارد. چرا که سیستم این شرکت یک سیستم حلقه بسته Closed-loop به حساب می آید.

Conductor (رسانا)

به موادی مانند آلومینیوم و مس که به راحتی جریان الکتریکی را از خود عبور می دهند، رسانا می گویند. رسانا ها می توانند به شدت روی کارایی تگ های RFID تاثیر بگذارند. وجود رسانا ها در نزدیکی تگ ها می تواند با منعکس کردن امواج رادیویی کارایی تگ ها را کاهش داده و یا به طور کلی از بین ببرند.

Contactless smart card (کارت هوشمند تماسی)

نام انگلیسی این دسته از کارت ها به معنی بدون تماس است. این در حالیست در واقع منظور از تماس، نیاز به کشیده شدن داخل دستگاه پوز است. این کارت ها با دارا بودن تراشه های RFID نیازی به کشیده شدن داخل ریدر را ندارند و می توانند اطلاعات صرفا با یک تماس با ریدر ( مانند کارت ها مترو ) بفرستند. اینگونه کارت ها با افزایش سرعت بررسی و ورود و خروج، راحتی بیشتری را برای مشتریان فراهم می آورند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *