لغت نامه RFID

لغات کلیدی RFID با حرف D در لغت نامه RFID

آشنایی با ۷ کلمه کلیدی حوزه RFID با حرف D

بررسی لغات کلیدی RFID با حرف D در لغت نامه RFID

لغات تخصصی در هر زمینه ای می توانند علاوه بر معنی ظاهری خود دارای مفاهیم دیگری باشند که صرفا در آن حوزه فعالیت معنی پیدا می کنند.  تکنولوژی RFID نیز از این قاعده مستثنا نیست.  از این رو قصد داریم تا هر هفته با بیان مفاهیم برخی از لغات، شما را با معانی باطنی لغات این حوزه بیشتر آشنا کنیم.  پس با لغات کلیدی RFID با حرف D در لغت نامه RFID همراه شوید.

در این قسمت می خواهیم به بررسی ۷ لغت از لغات کلیدی RFID با حرف D  انگلیسی بپردازیم.

 


لغت
معنی

Decibel (دسی بل)

 در حالت کلی دسی بل یک واحد بی بعد لگاریتمی برای بیان شدت یک کمیت فیزیکی است.  در RFID و تکنولوژی های مربوطه از این واحد برای بیان شدت امواج استفاده می شود.  دسی بل واحدی برای بیان نسبت بین دو مقدار بهره آنتن (antenna gain)‌ و توان خروجی ریدر می باشد.  فرمول محاسبه آن بدین شکل می باشد:  dB=10 log (P1/P2) .  به بیان ساده dB دسی بل بیانگر اختلاف شدت سیگنال ارسالی می باشد.  در این مقیاس صفر dB مرجع می باشد. 3 dB دارای دو برابر شدت صفر dB می باشد.  10 dB برابر ده برابر شدت مرجع می باشد.  20 dB بیانگر ۱۰۰ برابر شدت مرجع می باشد و …

dBi

 این واحد بیانگر نسبت بهره آنتن به یک آنتن ایزوترپیک می باشد.  (آنتن ایزوتروپیک آنتنی است که می تواند امواج را در تمام جهات به طور همزمان و برابر منتشر کند).  این واحد برای یک آنتن دو قطبی معمولی در برابر یک آنتن ایزوتروپیک برابر 2.2 dBi می باشد. 

dBw

این مقدار نسبت دسی بل را بر یک وات 1.0 watt بیان می کند.  برای محاسبه این مقدار در فرمول دسی بل مقدار P2 را برابر با ۱ وات قرار داده می شود.

Duplex (دوتایی-دوبلکس)

 یک کانال duplex٬ full duplex دوبلکس و یا دوتایی٬ یک کانال انتقال داده است که می تواند دیتا را در دو جهت به طور همزمان انتقال دهد.  تلفن ها یکی از نمونه های کانال های دوتایی هست که توانایی انتقال صدا از طرف یک به دو و بالعکس را به طور همزمان دارد.  ( Half Duplex به کانالی گفته می شود که در عین حالی که می تواند انتقال داده را در دو جهت انجام دهد٬ اما نمی تواند این کار را به صورت همزمان انجام دهد.  نمونه بارز این نوع ارتباط را در بیسیم های پلیس می توان مشاهده کرد. ) 

Digital signal processor DSP

DSP ها خانواده بزرگی و خاصی از پردازنده ها هستند که توانایی تبدیل امواج آنالوگ به اطلاعات و داده های دیجیتال را دارند.  یک نوع از این پردازنده ها را می توان در ریدر های RFID (قرائت گر ها) یافت.


De-tune دی تیون کردن آنتن

آنتن های (UHF (UHF RFID Antenna برای دریافت امواج RFID با طول موجی مشخص تنظیم شده اند.  مانند تیونر رادیو خودرو که برای دریافت کانال های مختلف آنتن را بر روی طول موجی خاص تنظیم می کند.  زمانی که یک آنتن RFID در نزدیکی فلز ویا مواد فلزی قرار می گیرد٬ ممکن است در اصطلاح آنتن دی تیون شده و در نتیجه بازده و کارایی لازم را به ما ندهد.

Dielectric constant ثابت دی الکتریک (عایق)

ثابت عایق مقیاسی است که توانایی ماده در ذخیره کردن بار الکتریکی در زمان قرارگیری در یک میدان الکتریکی را بیان می کند.  به بیان دیگر ظرفیت ماده را بیان می کند.  اگر ماده ای دارای ثابت دی الکتریک بالایی باشد٬ امواج رادیویی بیشتری را از خود متصاعد می کند و از این رو تاثیر منفی بیشتری برای آنتن ها دارد و به اصطلاح آنتن را de-tune می کند.  در نتیجه تگ گذاری آن ماده مشکل تر می شود.  برای مثال کاغذ خشک ماده ای با ثابت دی الکتریک پایین (در حدود ۲) است.  پلاستیک دارای ثابت بین ۲ تا ۴ می باشد و شیشه ها ثابتی در بازه ۵ تا ۱۰ دارند.  آب ماده ای با ثابت دی الکتریک بالاست که با تغییر دما نیز تغییر می کند ( حدود ۸۰ برای دما اتاق٬ ۵۵ در دمای جوش و حدود ۳ در دمای زیر صفر ).  از این رو وجود آب در پروژه های RFID ایجاد مشکل می کند.

 

 

ممنون که با  لغات کلیدی RFID با حرف D در لغت نامه RFID با ما همراه بودید.

هم چنین می توانید با استفاده از لینک های زیر به لغات کلیدی RFID با حروف دیگر نیز سر بزنید.

لغات کلیدی RFID با حرف A

لغات کلیدی RFID با حرف B

لغات کلیدی RFID با حرف C

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *