لغت نامه RFID

لغات کلیدی RFID با حرف F در لغت نامه RFID

آشنایی با ۵ کلمه کلیدی حوزه RFID با حرف F

بررسی لغات کلیدی RFID با حرف F در لغت نامه RFID

لغات تخصصی در هر زمینه ای می توانند علاوه بر معنی ظاهری خود دارای مفاهیم دیگری باشند که صرفا در آن حوزه فعالیت معنی پیدا می کنند.  تکنولوژی RFID نیز از این قاعده مستثنا نیست.  از این رو قصد داریم تا هر هفته با بیان مفاهیم برخی از لغات، شما را با معانی باطنی لغات این حوزه بیشتر آشنا کنیم.  پس با لغات کلیدی RFID با حرف F در لغت نامه RFID همراه شوید.

در این قسمت می خواهیم به بررسی ۵ لغت از لغات کلیدی RFID با حرف F در لغت نامه RFID بپردازیم.

 


لغت
معنی

ارتباط برد بلند (Far-field Communication)

 آنتن ها و ریدر های RFID (قرائتگر ها) از خود امواج الکترومغناطیس (در طیف امواج رادیویی) منتشر می کنند. زمانی که فاصله قرائت (فاصله ریدر و تگ RFID) بیش از یک طول موج کامل منتشر شده از ریدر باشد٬ ارتباط را برد بلند (Far-field) می نامند. در طرف مقابل اگر این فاصله کمتر از یک طول موج باشد به آن ارتباط برد کوتاه (Near-field Communication) یا همان NFC گفته می شود. برد قرائت در ارتباط برد بلند با توان دو کاهش می یابد. این مقدار در ارتباط برد کوتاه با توان سوم رابطه عکس دارد. در نتیجه سیستم های RFID که بر پایه ارتباط برد بلند فعالیت می کنند (معمولا سیستم های UHF RFID و Microwave) برد قرائت بالایی را در اختیار ما می گذارند.

سفت افزار (Firmware)

 به مجموعه کد های دستورالعمل که به صورت دائمی بر روی حافظه دائمی (read-only memory) دستگاه ذخیره می شود٬ سفت افزار می گویند. زمانی که بخواهیم یک ریدر RFID را ارتقا بدهیم تا توانایی خواندن پروتکل های بیشتری را پیدا کند٬ معمولا لازم است که سفت افزار (Firmware) آن را تغییر دهیم. برخی ریدر های RFID جدید٬ توانایی ارتقا از راه دور و از طریق شبکه را نیز دارا می باشند. 

ریدر ثابت (Fixed Reader)

به ریدر هایی که به صورت ثابت به دیوار٬ درگاه٬ گیت٬ میز٬ قفسه و هر وسیله ثابت دیگری متصل می شود٬ ریدر ثابت می گویند. ریدر های ثابت با خواندن کد های منحصر به فرد تگ های RFID اجسام انبار٬ ما را مخصوصا در راهکار های زنجیره تامین کمک می کنند.

فرکانس (Frequency)

 به تعداد تکرار های یک طول موج در یک ثانیه را فرکانس می نامند. یک هرتز (۱ Hz) برابر با یک طول موج کامل در یک ثانیه است. یک کیلو هرتز (۱ KHz) برابر با ۱۰۰۰ طول موج در یک ثانیه است. سیستم های RFID با اغلب در یکی از چهار فرکانس کوتاه (low)٬ متوسط (high)٬ بلند (ultra-high) و ماکروویو (microwave) فعالیت می کنند. هر یک از این فرکانس ها مزایا و معایبی دارند که ان ها را برای کاربرد های مختلف مناسب می کند. 

قفس فارادی (Faraday Cage) EPC)

 قفس فارادی را سپر فارادی نیز می نامند. این پدیده که به نام فیزیکدان مشهور مایکل فارادی نام گذاری شده است٬ می تواند در شرایطی برای پروژه های مبتنی بر RFID بسیار مفید بوده و در مواردی نیز برای ما مضر باشند. قفس فارادی از یک محفظه و یا شبکه (مش) از جنس مواد هادی (رسانا) تشکیل می شود. این قفس می تواند در صورت داشتن ضخامت کافی و یا مش بندی کوچکتر از طول موج٬ از ورود میدان های الکترومغناطیسی و الکتریسیته ساکن خارجی به داخل خود جلوگیری کند. از قفس فارادی می تواند به عنوان سپری جلوی امواج الکترومغناطیس استفاده کرد اختلالی در کارکرد ریدر های RFID در خواندن تگ های RFID و هم چنین اختلالی میان دستگاه های مختلف RFID ایجاد نشود. برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد قفس فارادی پیشنهاد می کنیم ویدیو Techquickie در این مورد را تماشا کنید. ( مشاهده ویدیو در یوتیوب / مشاهده ویدیو در دیدئو

 

 

ممنون که با  لغات کلیدی RFID با حرف F در لغت نامه RFID با ما همراه بودید.

هم چنین می توانید با استفاده از لینک های زیر به لغات کلیدی RFID با حروف دیگر نیز سر بزنید.

لغات کلیدی RFID با حرف A

لغات کلیدی RFID با حرف B

لغات کلیدی RFID با حرف C

لغات کلیدی RFID با حرف D

لغات کلیدی RFID با حرف E

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *