لغت نامه RFID

لغات کلیدی RFID با حرف I در لغت نامه RFID

آشنایی با ۵ کلمه کلیدی حوزه RFID با حرف I

بررسی لغات کلیدی RFID با حرف I در لغت نامه RFID

لغات تخصصی در هر زمینه ای می توانند علاوه بر معنی ظاهری خود دارای مفاهیم دیگری باشند که صرفا در آن حوزه فعالیت معنی پیدا می کنند.  تکنولوژی RFID نیز از این قاعده مستثنا نیست.  از این رو قصد داریم تا هر هفته با بیان مفاهیم برخی از لغات، شما را با معانی باطنی لغات این حوزه بیشتر آشنا کنیم.  پس با لغات کلیدی RFID با حرف I در لغت نامه RFID همراه شوید.

در این قسمت می خواهیم به بررسی ۷ لغت از لغات کلیدی RFID با حرف I در لغت نامه RFID بپردازیم.

 


لغت
معنی

کوپلینگ القایی (Inductive coupling)

 در اصطلاح فنی٬ کوپلینگ القایی به معنای انتقال انرژی از یک مدار به مداری دیگر به وسیله القا مغناطیسی متقابل میان دو مدار است. در دنیای سیستم های RFID ٬ از این اثر برای ارتباط میان آنتن ها و تگ ها استقاده می شود. آنتن RFID و تگ RFID به گونه ای طراحی شده اند که مانند یک سیم پیچ بتوانند میدان مغناطیسی را تولید کنند. تگ RFID انرژی را از میدان مغناطیسی گرفته و میکروچیپ قرار گرفته بر روی تگ٬ از آن انرژی استفاده می کند تا بار الکتریکی رو آنتن های تگ را تغییر دهد. این تغییرات توسط آنتن RFID دریافت می شود و ریدر RFID این تغییرات را به یک سریال منحصربفرد تبدیل می کند.

باند های فرکانسی ISM

 گروهی از فرکانس ها که از طیف الکترومغناطیسی هستند و به طور غیر رسمی٬ اما متداول در سیستم های RFID و در مصارف صنعتی٬ علمی و پزشکی استفاده می شوند. 

اینلی (Inlay) 

به یک میکروپیپ RFID که به همراه آنتن آن٬ بر روی یک لایه قرار گرفته است٬ اینلی گفته می شود. اینلی (Inlay) در اصل تگ لیبل RFID ای است که هنوز تکمیل نشده است و معمولا به شرکت های تولید کننده فروخته می شوند تا به تگ های هوشمند RFID با اشکال مختلف تبدیل شوند. بعضا آن ها را Inlet نیز می نامند.

ریدر هوشمند

(Intelligent Reader)

 یک اصلاح عمومی برای ریدر هایی است که توانایی فیلتر کردن و جداسازی دیتا های مختلف را دارند و می توانند مانند یک کامپیوتر عمل کنند. 

قابلیت همکاری (Interoperability) 

 در علوم کامپیوتر قابلیت همکاری به معنی توانایی سیستم های مختلف نرم افزاری در تبادل و استفاده از اطلاعات و دیتا های یکدیگر است. این لغت در علم RFID ٬ به توانایی ارتباط و همکاری آنتن RFID ٬ ریدر RFID و تگ RFID تولید شده توسط یک سازنده با محصولات دیگر سازندگان است. (خرید تجهیزات RFID

منطقه بازجویی (Interrogation zone) 

 به ناحیه ای که در آن یک ریدر Passive RFID می تواند انرژی کافی جهت فعال سازی تگ های RFID و دریافت اطلاعات آن ها را ایجاد کند٬ اصطلاحا منطقه بازجویی می گویند. هم چنین این ناحیه با نام های میدان خوانایی و فیلد خوانایی نیز می شناسند و می خوانند. اگر یک تگ RFID خارج از این ناحیه قرار داشته باشد٬ انرژی لازم جهت فعال شدن را دریافت نکرده و در عمل خوانده نمی شود.

بازجو (Interrogator) 

 نام دیگر ریدر RFID می باشد. برای آشنایی با ریدر های RFID این مطلب را ببینید.

 

 

ممنون که با  لغات کلیدی RFID با حرف I در لغت نامه RFID با ما همراه بودید.

هم چنین می توانید با استفاده از لینک های زیر به لغات کلیدی RFID با حروف دیگر نیز سر بزنید.

لغات کلیدی RFID با حرف A

لغات کلیدی RFID با حرف B

لغات کلیدی RFID با حرف C

لغات کلیدی RFID با حرف D

لغات کلیدی RFID با حرف E

لغات کلیدی RFID با حرف F

لغات کلیدی RFID با حرف G

لغات کلیدی RFID با حرف H

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *